Jak dlouho trvala první transplantace srdce?

Věda a technologie Jak dlouho trvala první transplantace srdce?

První kroky v transplantaci srdce

Jako malý kluk jsem obdivoval lékaře. O kardiologii a transplantacích srdce jsem se dozvěděl díky své babičce, která trpěla srdečními chorobami. Neuvěřitelné je, jak daleko jsme se v tomto oboru lékařství dostali od jejích časů. První transplantace srdce je příběh plný odhodlání, odvahy a tvrdé práce, který bych s vámi rád podělil.

Spojme se v cestě časem do roku 1967. Transplantace orgánů nebyly v té době novinkou. S transplantací ledvin se experimentovalo už od 30. let 20. století. Ale srdce? To bylo něco jiného. Když se srdce zastaví, zastaví se také život. Jak by se tedy mohlo dát srdce z jednoho těla do druhého? Takový kousek byl v té době téměř nepředstavitelný.

Dr. Christiaan Barnard: Muž, který udělal nemožné

Ale byl jeden muž, který měl odvahu to zkusit. A jeho jméno bylo Dr. Christiaan Barnard. Dr. Barnard byl jihoafrický kardiolog, který se rozhodl vestoupit do neznáma a pokusit, co se ještě nikomu před ním nepodařilo. V průběhu 60. let se začal zabývat možností transplantace srdce a dokázal, že je to možné.

Přípravy na operaci byly intenzivní a zdlouhavé. Dr. Barnard strávil týdny, a možná i měsíce, studiem, experimentováním a plánováním. Nakonec se příležitost dostavila 3. prosince 1967, kdy se 25letý Louis Washkansky stal první osobou na světě, která podstoupila transplantaci srdce.

Operace, která změnila svět medicíny

Sama operace trvala neuvěřitelných devět hodin. Ale to ještě nebyl konec. Po operaci bylo třeba sledovat stav pacienta a sledovat, jak jeho tělo reaguje na nové srdce. To bylo také velkou výzvou. Co když tělo nové srdce odmítne? Co když dojde k komplikacím? A co když se srdce prostě rozhodne přestat bít?

Tyto obavy nebyly bezdůvodné. Washkansky sice operaci přežil, ale jeho tělo bohužel nové srdce odmítlo. Zemřel 18 dní po operaci na zápal plic způsobený imunosupresivní léčbou. Ale přestože osobně operaci nepřežil, jeho příběh otevřel dveře do nové éry medicíny.

Jak se za posledních 50 let zlepšila transplantace srdce?

Pro mě jako blogera a zároveň obdivovatele lékařského umu, je fascinující sledovat pokroky, kterých jsme dosáhli od té doby, kdy byla provedena první transplantace srdce. Dnes je transplantace srdce relativně běžných operací v porovnání s tím, co to bylo před 50 lety.

Například moje Hanka mi nedávno povídala o jednom dokumentu, který viděla na televizi. Ukázal, jak se procedury a metody používané při transplantaci srdce vyvinuly a vylepšily. Lékaři dnes používají sofistikovanější technologie, jako jsou 3D tisk a biomedicínský výzkum, aby vytvořili srdce, které jsou kompatibilní s těly svých pacientů. Pacienti jsou lépe připraveni na operaci a jejich šance na úspěch jsou výrazně vyšší.

Když se zamyslím nad pokrokem, který jsme v oblasti transplantace srdce dosáhli, zároveň se těším na to, co přinese budoucnost. Možná za dalších 50 let budeme mít srdce vyrobené z našich vlastních buněk, které jsme vypěstovali v laboratoři. Kdo ví, co vše je možné?

Jako malý jsem obdivoval lékaře a jejich práci. Teď jako dospělý chápu, proč. Vždyť právě oni jsou těmi, kteří každý den zasahují do životů lidí a dělají zázraky. A v případě transplantace srdce, někdy dokonce doslova transplantují život.